Порядок реагування
на доведені випадки булінгу та відповідальність осіб, причетних до булінгу
1.Якщо педагог або інший працівник закладу освіти (інший учасник освітнього процесу) став свідком булінгу, він інформує керівника закладу освіти у письмовій формі незалежно від того, поскаржилась йому жертва булінгу чи ні, або ж аналогічно після отримання звернення дитини.
2.Учасником освітнього процесу ( учні,вчителі,батьки) на ім`я керівника закладу освіти подається заява, де вказується інформація щодо джерел її отримання:
- постраждалий чи свідок булінгу;
-підозра про вчинення по відношенню до інщих осіб за зовнішніми ознаками;
- достовірна інформація від інших осіб та часу ( як довго триває, одноразовий конфлікт чи відповідні дії носили систематичний характер).
3.У день подання заяви видається наказ по закладу освіти про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.
4.Створюється комісія з розгляду випадків булінгу (далі Комісія) зі складу педагогічних працівників ( у тому числі психолог, соціальний педагог), батьків постраждалого та булера, керівника закладу освіти та скликається засідання.
5.Комісія протягом 10 днів проводить розслідування та приймає відповідні рішення:
- якщо Комісія визнає,що це був булінг, а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять системний характер, про це повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України ( ювенальна превенція) та Служба у справах дітей;
- якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий не згоден з цим, то він може одразу звернутися до органів Національної поліції України із заявою.
6. Рішення Комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів Комісії.
7.Кривдник (булер) ,потерпілий ( жертва булінгу), за наявності - спостерігачі зобов`язані виконувати рішення та рекомендації Комісії з розгляду випадків булінгу у закладі освіти.
8.За будь- якого рішення Комісії керівник закладу освіти забезпечує психологічну підтримку усіх учасників відповідного процесу.
Стаття 173-4. Булінг( цькування) учасника освітнього процесу ( Кодекс України про адміністративні правопорушення)
Булінг ( цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному фізичному, економічному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психологічному або фізичному здоров`ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення,- тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п`ятдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до ддвохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Штрафи, які передбачено за знущання
1.Моральне чи фізичне насильство , агресія - 340 - 850 грн.
2.Дії з особливою жорстокістю, повторне порушення - 850 - 1700 грн.
3.Приховування вчителем факту цькування - 1700-3400 грн або виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.
Якщо правопорушення вчинили неповнолітні до 16 років, штраф сплачуватимуть батьки.